VAI MEDU VAR LIKT KLĀT KARSTAI TĒJAI VAI KAFIJAI?
Īsā atbilde ir : JĀ, var!
Esmu dzirdējusi mītus, ka karstā tējā medu likt nevajag, jo 40 grādu temperatūrā tas zaudējot visas labās īpašības un veidojas nevēlamas vielas. Vai tas tā ir?
Šāds viedoklis ir maldi. Šī temperatūra ir ļoti tuva stropa temperatūrai vasarā un nekādu kaitējumu medum nenodara. Īsu laiku temperatūra var būt pat augstāka. Medus tējā nepaspēj neko labu pazaudēt, jo, tiklīdz tas izkusis, mēs tēju sākam dzert.
Viela, ko var viegli noteikt un pārbaudīt, ir fermenta diastāzes aktivitāte, karsējot tā samazinās. Nevēlamā viela, kura veidojas medu karsējot, ir hidroksimetilfurfurols (HMF), tā daudzums karsējot pieaug. Abas šīs vielas ir medus svaiguma un kvalitātes rādītāji. To minimālais (diastāzes skaitlis) un maksimāli pieļaujamais daudzums (HMF mg/kg) ir noteikts medus kvalitātes kritērijos. Skaidrības labad jāpiebilst, ka HMF ir Eiropas Savienībā noteikts medus kvalitātes rādītājs un pat tā neatbilstības gadījumā, kad medus ir jāizņem no tirdzniecības, tas nav kaitīgs.
Karstā tēja vai kafija sākumā nav pat 100°C grādus karsta, bet ap 80°C, un ar katru minūti tā atdziest un kļūst vēsāka. Ieliekot tajā medu, tā daudzums ir neliels un laika sprīdis, kurā tēja vai kafija tiek izdzerta, arī ir ļoti īss. Būtiskas izmaiņas medū šajā laikā nepaspēj notikt.
Aicinām iepazīties ar Lindas Vainovskas veikto pētījumu, kas ir nozīmīgs un saistošs biškopības industrijai un medus patērētājiem. Pētījumā analizēta hidroksimetilfurfurola (HMF) satura un diastāzes bioloģiskā aktivitāte tējā ar medu. Ar pētījumu var iepazīties Latvijas Biškopības Biedrības web lapā: https://www.strops.lv/attachments/article/457/HMF_medus_teja.pdf?fbclid=IwAR2ZOtLJYZgNXR1Kw96WrTNoAO3sBDrKZ6taPOp602eyjXsz8ExYDlHyDvo
Medus ir brīnišķigs un veselīgs dabas produkts! Droši lietojam un izbaudam tās saldo garšu un visas tās labās vielas, ko tas dod! Paldies bitēm! :)